Ziedu biznesa pasaule

Tulpju lauki Nīderlandē. Avots: http://www.flickr.com/photos/beatricebomb/

Kāds atribūts ir nepieciešams dzimšanas dienās, vārda dienās, kāzās, bērēs, izlaidumos, Valentīna dienā, 8. marta svētkos, Mātes dienā, Zinību dienā, Skolotāju dienā un citos svinīgos, līksmos un svarīgos dzīves brīžos?
Atbilde nav ilgi jāmeklē – vajadzīgi ziedi!

Latvija ir zeme, kur ļaudis atšķirībā no industriālās Eiropas vai pārapdzīvotās Āzijas vēl arvien cieši turas pie dabas. Mums ir plašākas iespējas savam priekam un skaistumam audzēt arī ziedus. Īpaši pavasarī, vasarā un rudenī Latvijā audzēti ziedi ir mūsu vāzēs, podos un pušķos. Tomēr lielu daļu ziedu mēs ievedam arī no citām valstīm.

Ziedu audzēšanas, transportēšanas un tirdzniecības bizness ir viens no straujāk augošajiem biznesa veidiem modernajā pasaulē.

Pēc ekonomistu aprēķiniem ziedu tirdzniecības apjomi pasaulē pēdējos 50 gados ir piedzīvojuši dinamisku augšupeju.


Pēdējo gadu dati uzrāda pasaules ziedu biznesa izaugsmi ap 6% gadā.

Ziedu selekcija, audzēšana lielās platībās un plaša ziedu tirdzniecība sāka attīstīties Anglijā 19. gadsimta beigās.

Laikam ritot, plaša ziedu izmantošana sadzīvē un svētkos izplatījās pa visu pasauli. Radās nepārtraukti pieaugošs pieprasījums pēc liela apjoma un dažādiem ziediem. Pie tam ziedu bizness paplašināja savu piedāvājuma klāstu, nodrošinot patērētājiem:
• ziedu sēklas un stādus;
• grieztus ziedus;
• ziedus podos;
• ziedu pušķus;
• ziedu kompozīcijas.

Virkne pasaules valstu specializējas komerciālu ziedu audzēšanā. Ziedi līdzīgi kā citas lauksaimniecības kultūras (labība, dārzeņi, augļi) tiek audzēti plašās teritorijās.


Galvenie ziedu importa un eksporta kustības virzieni Eiropā
Piedāvājam iepazīties ar pasaulē visvairāk importētajiem ziediem:
1.vieta – rozes (23% no visiem importētajiem ziediem);
2. vieta – neļķes (15%);
3. vieta – krizantēmas (9%);
4. vieta – orhidejas (2%).

Latvijā ziedu audzēšana un realizācija gan savam patēriņam, gan arī eksportam ir ar senām tradīcijām. Tomēr jāatzīst, ka Latvija nekad nebūs “mazā Holande”, kur ziedu audzēšana veido nozīmīgu ekonomikas daļu. Tomēr Latvijā joprojām ir iespējas attīstīt veiksmīgu ziedu biznesu, kas varētu būt viena no rentablākām lauksaimniecības nozarēm valstī.

Ar ziedu audzēšanu Latvijā nodarbojas vairāki desmiti uzņēmumu. Izvērtējot ziedu realizācijas iespējas, uzņēmēji saskata iespējas gan Latvijas, gan austrumu tirgos. Krievija un Baltkrievija varētu būt perspektīvs noieta tirgus Latvijā audzētajiem ziediem. Austrumos vēl atceras Latvijas ziedus un tiem joprojām esot laba slava. Pagaidām gan pie mums nav tādu ziedu audzēšanas uzņēmumu, kas spētu nodrošināt Krievijai nepieciešamos ziedu apjomus.

Latvijas puķu tirgu varētu sadalīt četros galvenajos segmentos:
• grieztie ziedi;
• podu puķes;
• telpaugi;
• dēsti.

Griezto ziedu tirgū patlaban Latvijā dominē imports. Galvenās ziedu importa valstis: Holande, Polija, Kolumbija un Nepāla.

Latvijas ziedu audzētāji uzskata, ka griezto ziedu segmentā Latvijā ir ļoti grūti konkurēt. Griezto ziedu audzēšanu Latvijā sarežģītu dara vispirms jau ievērojamās ražošanas izmaksas.

Latvija importē ap 90% no visiem Latvijas tirgū esošajiem grieztajiem ziediem. Taču šī proporcija ir atkarīga no konkrētās ziedu kultūras, jo , kā zināms, ir vairākas kultūras, kas pie mums vispār netiek audzētas. Toties rozes vietējie puķkopji joprojām audzē diezgan daudz, un tiek lēsts, ka Latvijas rozes mūsu tirgū ir aptuveni 30%.

Pēdējā laikā ļoti pieprasītas kļūst tā sauktās podu puķes un pieaug augu sugas, ko piedāvā iegādāties podiņos.

Lai Latvijas un visas pasaules ziedi turpina mūs priecēt!

Ziņas izveidotas 443

Viens viedoklis par “Ziedu biznesa pasaule

  1. Te nu man jāpiekrīt, Latvija var būt ziedu audzēšanas lielvalsts, jo mums ir milzīgs tirgus kaimiņos.
    Ja vien būtu cilvēki kas gribētu dzīvot laukos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu