Ziemassvētku eglīte

eagle
Foto:/www.flickr.com/photos/allenmcgregor

Visiem, kas svin Ziemassvētkus Latvijā, tas nesaraujami saistās ar Ziemassvētku eglīti. Tāpat eglīte ir neatņemams Jaunā gada sagaidīšanas aksesuārs.

Neiedziļinoties strīdos par to, kurā vietā (Rīgā, Tallinā vai citur) Ziemassvētku eglīte pirmo reizi ir tikusi pušķota, NeoGeo.lv nedaudz pastāstīs par to, kur vispār īsta egle var tikt izmantota kā Ziemassvētku svinēšanas atribūts.

Uz Zemes egles neaug visur, tāpēc to izmantošana Ziemassvētku svinēšanā ir visai ierobežota. Daudzviet pasaulē, kur neaug egles, īstās Ziemassvētku egles vietā izmanto mākslīgās egles, citus mūžzaļos kokus un krūmus, kā arī citus augus.

Kas ir egle, un kur uz Zemes tā aug?


• Egles (latīniski: Picea) ir priežu dzimtas ģints, kurā apvienotas 35 skuju koku sugas.

• Egles savvaļā aug tikai planētas ziemeļu puslodes mērenajā un subarktiskajā joslā.

• Pēc formas egles var būt gan koniskas, gan piramīdveidīgas. Egļu augstums parasti sasniedz 20 – 60 metrus.

• Latvijā savvaļā aug tikai parastā jeb Eiropas egle (latīniski: Picea abies).

• Parastā jeb Eiropas egle aug daudzviet Eiropā un arī daļā Sibīrijas. Parastā egle ir stādīta arī Ziemeļamerikā ASV un Kanādā.

Parasto egļu izplatības areāls Eiropā.
Attēls: http://lv.wikipedia.org

• Egle Latvijā ir plaši izplatīta koku suga un egļu audzes aizņem 19% no Latvijas mežu kopplatības. Egle ir ļoti ražīga koku suga. Egļu audzēs vidējais koku pieaugums ir 8 m3/ha gadā, bet ļoti labās audzēs tas var sasniegt pat 15 m3/ha gadā. Egles var sasniegt 40 m augstumu, un tās mūža ilgums ir līdz 300 gadiem.

• Egles ir retāk sastopamas Zemgales līdzenumā. Egle nav piemērota pilsētas apstākļiem, jo piesārņotā gaisā tā nīkuļo. Ņemot vērā, ka eglei ir sekla sakņu sistēma, tā var ciest no sausuma. Egles aug gan tīraudzēs, gan mistraudzēs ar citām koku sugām. Egle ir piemērots koks neizmantojamo lauksaimniecības zemju apmežošanai. Egle ir vēja nenoturīga, var apsalt pavasara salnās.

• Latvijā egles ciršanas vecums ir 81 gads.

• Pasaulē vecākā reģistrētā egle ir 9 550 gadus veca, un tā aug Dālarnas provincē Zviedrijā. Tā ir parastā jeb Eiropas egle (Picea abies), un tās nosaukums ir Old Tjikko.

Pasaules vecākā egle Old Tjikko Zviedrijā.
Attēls: http://en.wikipedia.org

• Pasaules garākā parastā jeb Eiropas egle (Picea abies) aug Bosnijā – Hercegovinā Sutjeskas nacionālajā parkā, un šīs egles garums ir 63 m.

• Kanādas austrumos Vankūveras salā aug viena no pasaules augstākajām zināmajām eglēm (Picea sitchensis). Tās garums 95 m.

• Latvijas garākā egle, kas vienlaicīgi ir arī Latvijas garākais koks aug Siguldas pagastā Sauta kalna (Gaujas senkrasts) pakājē lejpus Sauta kalna klintīm.

Sauta kalna Garo egli (Picea abies) 1971. gadā apzināja novadpētnieks Guntis Eniņš. Tolaik egles apkārtmērs bija 2,90 m, un tā tika uzskatīta par resnāko Latvijā. Pēc 26 gadiem G. Eniņa rīkotajā ekspedīcijā tika noteikts egles augstums, uzkāpjot līdz koka galotnei ar mērlenti. Mūsdienās egle sasniegusi 45,3 m augstumu. Tās stumbra apkārtmērs ir 3,04 m, vainaga projekcija – 45 m2, zaru garums – 4,4 m.

Latvijas garākās egles (Sauta kalna Garās egles) foto.
Attēls: http://www.dabasretumi.lv/

• Latvijas lielākā egle pēc stumbra apkārtmēra aug Talsu novada, Īves pagastā, Valdemārpils – Tiņģeres ceļa austrumu pusē, Īves parkā,
50 m uz austrumiem no bijušās Īves muižas.

• Latvijas lielāko egli sauc par Īves egli. Tās stumbra apkārtmērs ir 3,80 m, augstums – 32 m, vainaga projekcija – 100 m2, zaru garums – 7,5 m.

Latvijas lielākās egles (Īves egles) foto.
Attēls: http://www.dabasretumi.lv/

• Egles Latvijā ir tik populāras, ka nokļuvušas pat dažos Latvijas pilsētu un novadu ģerboņos.

Jēkabpils ģerbonis.
Attēls: http://lv.wikipedia.org
Līgatnes ģerbonis.
Attēls: http://lv.wikipedia.org<

Sedas ģerbonis
.
Attēls: http://lv.wikipedia.org

Subates ģerbonis
.
Attēls: http://lv.wikipedia.org

Tukuma ģerbonis
.
Attēls: http://lv.wikipedia.org

Tātad Latvijā ar vienu no galvenajiem Ziemassvētku atribūtiem – Ziemassvētku eglīti – viss ir kārtībā!
NeoGeo.lv novēl visiem jaukus un mīļus Ziemassvētkus!

Ziņas izveidotas 443

4 komentāri par “Ziemassvētku eglīte

  1. Vecākās egles gadu skaitlis gan ļoti pārspīlēts. Zviedrijā pirms 10.000 vēl bija ledus laikmets un vismaz 1 km biezs ledus……

  2. Normim gan ir zināma taisnība 🙂 Pirms 10-11k gadiem ledājs pameta Latvijas teritoriju, bet Skandināvijas teritorijā kādu laiciņu vēl uzturējās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu