Zilas acis un blondi mati

Avots: www.flickr.com Liz Grace’s photostream

Ja kāds no jums tic, ka blondi mati ir prāta trūkuma pazīme, tad visticamāk šāds viedoklis visvairāk nepatiks Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas vidienes iedzīvotājiem.

NeoGeo piedāvā jums iepazīties ar Eiropas iedzīvotāju matu krāsu karti. Šāda karte tapusi, veicot Eiropas pamatiedzīvotāju ģenētiskās analīzes, kas uzrāda arī matu krāsas gēnu.

Avots: www.eupedia.com

Kartes sniegtā informācija rāda to, ka blondu matu esamību nevar saistīt ar kādas pašreizējās valsts robežām. Ne velti Baltijas jūras tiek nosaukumā ir sakne „balts”. Ciltis un tautas ar blondiem (gaišiem, baltiem) matiem dzīvo tieši ap Baltijas jūru. Un šo baltmataino laužu vislielākais īpatsvars ir Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas vidienē (> 70% iedzīvotāji ir blondi). Tas ir Eiropas „blondais centrs”!

Interesanti, ka nākošā blondo iedzīvotāju īpatsvara grupa (60 – 70% iedzīvotāji ir blondi) atrodas nevis radiāli uz visām pusēm no „blondā centra”, bet izplešas dienvidu un dienvidrietumu virzienā.

Šajā grupā atrodas Igaunija, Norvēģijas un Zviedrijas dienvidu daļa, daļa Latvijas un Lietuvas, daži Krievijas rietumu apgabalu, Polijas ziemeļu teritorijas, daļa Skotijas un Anglijas. Šīs valstis un teritorijas varētu nosaukt par „blondo pārsvara zemēm”.

Pārsteidzoši ir tas, ka Latvijas un Lietuvas rietumu daļā ir mīt ļaudis, kuru mati ir nedaudz tumšākas krāsas (50 – 60% iedzīvotāji ir blondi) nekā pārējiem šo valstu iedzīvotājiem. Šis tumšākas matu krāsas iedzīvotāju teritorija aptuveni sakrīt ar seno kuršu apdzīvoto teritoriju. Vai tas nozīmētu, ka kurši bija tumšmataināki nekā pārējās Latvijas teritorijā dzīvojošās ciltis?

Grupējot valstis pēc matu krāsas, kurās blondo iedzīvotāju ir vairāk nekā citas matu krāsas iedzīvotāju (>50% blondi), sastādām „Blondo valstu TOP 15”:
Zviedrija – 65%;
Somija – 63%;
Norvēģija – 63%;
Igaunija – 62%;
Latvija – 59%;
Lietuva – 57%;
Skotija – 56%;
Anglija – 55%;
Īslande – 54%;
Polija – 53%;
Dānija – 53%;
Baltkrievija – 52%;
Īrija – 50%;
Nīderlande – 50%;
Vācija – 50%.

Tālākais blondo iedzīvotāju īpatsvara samazinājums jau notiek radiāli uz visām pusēm no „Blondo valstu TOP 15”. Informāciju par katru Eiropas valsti var iegūt no kartes.

Un tagad tumšmataināko (tumšmataino īpatsvara %) Eiropas valstu TOP 5:
Grieķija – 98%;
Kipra – 98%;
Turcija – 95%;
Portugāle – 94%;
Spānija – 90%.

Piedāvājam Jums arī Eiropas iedzīvotāju acu krāsu karti.

Avots: www.eupedia.com

Ja vēlaties sastapt daudzus (>80%) gaišas acu krāsas (zila, zaļa, pelēka) ļaudis, tad brauciet uz Igauniju, Lietuvu, Poliju, Vāciju, Baltkrieviju, Zviedriju, Somiju un Krievijas rietumu apgabaliem. Protams, arī Latvija ir šo gaišo acu krāsas valstu skaitā!

Gaišo acu krāsas iedzīvotāju apdzīvotās teritorijas daļēji sakrīt ar blondo apdzīvotām teritorijām.

Tomēr tie, kam patīk tumšas krāsas (brūnu) acu īpašnieki, ir jādodas uz Itāliju, Bulgāriju, Rumāniju un Spāniju!

Nobeigumā anekdote par ļaudīm ar dažādu matu un acu krāsu:
„Pagājušā gadu tūkstoša vidū Anglijā notiek sacensības loka šaušanā. Stāv cilvēks, bet viņam uz galvas uzlikts ābols. No pūļa iznāk jauns blondīns zilām acīm, augumā gandrīz divi metri. Viņam rokās milzīgs loks. Viņš uzvelk loku, notēmē un izšauj. Bulta trāpa tieši ābolā. Visi aplaudē, bet šāvējs paceļ roku un saka:
„Es esmu Huds, Robins Huds”.
Nākamais iznāk kāds cits tikpat brašs vīrs ar brūniem matiem un pelēkām acīm. Viņam rokās arī milzīgs loks, kuru viņš atvelk, notēmē un izšauj. Bulta trāpa precīzi ābolā. Visi aplaudē, un vīrs, paceļot roku, saka:
„Es esmu Dovards, Kventins Dovards”.
Trešais no pūļa iznāk mazītiņš plikpaurains večukiņš, kurš sev aiz muguras ar mokām velk pa zemi loku. Viņš no visa spēka atvelk loku, notēmē un izšauj. Bulta lido un ļoti precīzi trāpa galvā, kas atrodas zem ābola. Večuks paceļ roku un saka:
„Es… Es… atvainojos…”
Ziņas izveidotas 449

12 komentāri par “Zilas acis un blondi mati

  1. Baltijas jūras nosaukuma cilmei ar balto krāsu maz sakara. Tas ir cēlies no latīņu “balteum” ‘josta’ – pēc jūras garenās formas.

  2. Atbilde neitrano.
    Blondi mati nenozīmē, ka tie ir pilnīgi gaiša matu krāsa.
    Gaišās krāsas pigments matos ir dažādā daudzumā cilvēka matos. Līdz noteiktam pigmenta daudzumam (īpatsvaram), tiek uzskatīts, ka cilvēkam ir blondi mati.

  3. Aweseme post. I used to spend alot of my time yachting and watching games. It was probably the most memorable sequence of my life and your blog kind of reminded me of that. Thanks

  4. Ir aizmirsta tāda valsts kā ARMĒNIJA. Tur pamatnācijas tautai ar bija gaiša ādas krāsa un matu krāsa. Kas tam reģionam un tautai uzliek mīklu. Bet to visu iznīcināja, precīzāk asimilēja Turki okupējot Armēniju. Par ko joprojām lielas domstarpības abām valstīm. Viens no redzamākiem gaišajiem armēņiem laikam bija aktieris no krievu filmas par gardemarīniem, nu blondīns. Un tas nav vienīgais.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu